Do všech národních parků za jednu cenu

Počasí, kempy a vstupy

Cestovat po národních parcích Ameriky patří k největším zážitkům v životě. Určitě se chcete co nejlépe na cestu připravit. Pohodlnější to bude vybrat z nabídky cestovní kanceláře a nechat se vést. Na individuální cestování si naplánujte dovolenou delší, a to nejlépe celý měsíc.

Národní park Death Valley; Zdroj: esotravel.cz

Vstupy do národních parků na jednu pernamentku

Za vstup do amerických národních parků (NP) se platí. Ceny jsou $5–25/vůz. Pokud počítáme s návštěvou více parků, pořiďte si průkaz National Annual Pass. Stojí $80 a koupíme jej u každé příjezdové brány parku. Platí rok a po celou tuto dobu s ním vstupujeme do NP zdarma, přičemž průkaz se vztahuje i na další spolucestující ve voze, kteří tedy cestují také zdarma.

Annual Pass neplatí ve státních parcích. V každém NP po předložení Annual Passu dostaneme mapu a noviny s užitečnými údaji o kempování, trasách, uzávěrkách atd. Pokud materiály nedostanete automaticky, vyžádejte si je.
Úspory jsou značné. Vždyť jen za vstup do Velkého kaňonu nebo Yellowstonu zaplatíme 25 dolarů. Annual Pass neplatí ve státních parcích, ale nově s ním pochodíme v chráněných polesích (kupříkladu Svatá Helena nebo Newberry).

Národní park Yosemite; Zdroj: Kamila Hurychová

Kde se ubytujete?

Pokud budete mít štěstí, seženete ubytování v některém z kempů přímo v národním parku. Vyplatí se přijet časně ráno, kdo dřív přijde, ten spí. Jinak budete vybírat z kempů v okolí 50 kilometrů od parku. Kvalita kempů bude také odlišná, splachovací záchody nejsou standardem. Hojně jsou v kempech sprchy a pračky na čtvrťák, připlácí se třeba i za využití vyhřívaného bazénu a jiných „nadslužeb“.
Lze si i místa předem zamluvit, pokud chcete strávit na jednom místě více dní, tak se to vyplatí. To platí hlavně o nejnavštěvo­vanějších parcích Grand Canyon a Yellowstone. Využít můžete třeba kempy KOA.

Přečtěte si o národních parcích západu USA více zde

Národní park Joshua Tree; Zdroj: nps.gov/index.htm

Počasí

Nejčastější dobou pro návštěvu národních parků USA jsou jarní a letní měsíce. Ale počítejte, že se pohybujete ve velkých nadmořských výškách kolem 2000 metrů nad mořem a výkyvy teplot jsou značné. Přes poledne 40 stupňů a v noci klidně jen 3 stupně. Pokud kempujete, teplé oblečení je základ. Budete ráno brzy vstávat na východ slunce a večer za se chcete nafotit západ.

Důležité informace získáte přímo na webu národních parků USA.

Camping in Yosemite

Mohlo by vás zajímat...

  • Krása národních parků západu USA

    Na vlastní oči se dívat do kaňonů a poznat místa známá z filmů a cestopisů. Národní parky západu USA mají mnoho nej a stojí za to je poznat.
  • Los Angeles znáte od mala

    Po dlouhém letu vystoupit do prosluněné Kalifornie, to je povedený začátek dovolené plné velkého dobrodružství. I když nepotkáte zrovna filmového hrdinu, i tak fotky budou hvězdné.