Krása národních parků západu USA

Ceny vstupů, kde se ubytovat a kam zajet

Kolik znáte národních parků USA? Tři, čtyři? Pokud jste ještě nenavštívili USA, tak to asi víc nebude. Západní pobřeží USA nabízí ty nejznámější a nejkrásnější.

Absolvovat je můžete s cestovní kanceláři na některém z poznávacích zájezdu do USA.

Mapa NP Západu USA; Zdroj: esotravel.cz

Důležité je nepodcenit počasí, ubytování v kempech a vstupy do národních parků.

NP Yosemite

Je domovem slavného sekvoje. Sem přijedete zažít dobrodružství mezi útesy, vodopády a řekami v horách Sierry Nevady. Nej si zapsal národní park – nejvyšším vodopádem Severní Ameriky (v létě je bohužel suchý),který měří celý 739 metrů. Pro horolezce je zde výzvou nejvyšší žulový monolit světa- El Capitan se svými 1095 metry. Pohybovat se budete v nadmořské výšce 600 až 4000 m. /

Národní park Yosemite; Zdroj: Kamila Hurychová

NP Grand Canyon

Celková délka národního parku je 446 kilometrů, šířka 8–29 kilometrů, hloubka 1 524 metrů. NP Grand Canyon je otevřen celoročně. V zimě jsou některá zařízení zavřena. Určitě počítejte, že tu bude proudit mraky lidí a pro přepravu po parku je dobré zaparkovat u informačního centra a pohybovat se zdarma shutlle busem.

Zastávky busu budou na nejkrásnějších vyhlídkách Desert View, Moran a Grandview Point. Můžete se projet na raftech po řece Colorado, která protéká kaňonem. Pokud máte ještě dolary k utracení, úžasný bude vyhlídkový let helikoptérou, 25 minut letu stojí 158 USD.
A kam budete pokračovat z Gran Canyonu? Po Route 66 si nenecháte ujít večerní prohlídku Las Vegas.

Národní park Grand Canyon; Zdroj:meiers.de

NP Bryce Canyon

Bryce Canyon je nádherný národní park, díky pískovcových skalních útvarům v barvách oranžové, růžové, žluté a bílé. Parkem prochází silnice, abyste si mohli na několika místech skvosty přírody vyfotit. Co se týče počasí, počítejte s tím, že se pohybujete ve výšce kolem 2 500 metrů nad moře a noci tu mohou být opravdu chladné.

Tady s ubytování nebude až tak problém jako ve velkých národních parcích Yosemite a Yellowstone. Kemp se sprchou, wifi a bazénem určitě potěší.

Národní park Bryce Canyon; Zdroj: nps.gov/index.htm

NP Zion

V severní části je Kolob Canyon, oblast tvořená hlubokými kaňony, kde je i druhý největší skalní oblouk Kolob Arch. V jižní části je Zion Canyon, podel řeky Virgin, je dlouhý 24 km, hluboký až 800 m, je tvořen převážně načervenalými skalami.

Na mapce z infocentra najdete 15 turistických cest v délce od 0,6 km do 12,9 km. Další tři jsou v Kolob Canyonu – 1,6 km, 8 km a 22,5 km. Chodit zde tedy můžete několik dnů.

Národní park Zion; Zdroj: nps.gov/index.htm

NP Joshua Tree

Jméno získalo po stromu, který tu hojně roste a to Juka krátkolistá. Národní park se nachází na dvou pouštích Morave a Colorado. Tím se nabízí samozřejmě k návštěvě čas jara a podzimu. V létě jsou tu už „obtěžující“ teploty kolem 38 stupňů. I zde permanentka Agency Annual Pass, jejíž cena je 80 dolarů za auto. Více se dozvíte ve článku „Do všech národních parků za jednu cenu“:

Ubytovat se můžete v některém z devíti kempů. Kemp Black Rock a Cottonwood mají jediní vodu a splachovací záchody. Za místo k táboření zaplatíte 10 – 15 dolarů (za auto a den).

Co zde uvidíte?

Skull Rock skála ve tvaru lebky. Barker Dam – pěkná nenáročná naučná stezka o délce 1,8 km. Večer se zde dobře pozoruje zvěř u zdejší nádrži z vodou. Hidden Valley další pěkný okruh dlouhý 1,6 kilometrů kde uvidíte spoustu krásných květin. Keys View vyhlídka ve výšce 1580 metrů.

Tento národní park je nejblíže městu Los Angeles, kam většinou míří z Čech vaše letadlo, přečtete si další zajímavý článek o Los Angeles.

Národní park Joshua Tree; Zdroj: nps.gov/index.htm

Death Valley
Nejžhavější, nejsušší, nejnižší

I přes tento morbidní název – v překladu Údolí smrti, je to místo kontrastů, kdy teplota v červenci stoupá ve stínu k 50 stupňům celsia. Ojedinělé přívalové deště (zejména v zimních měsících od listopadu do února) přinesou znenadání obrovské pole květů a jsou oázou pro ryby a zvěř. V zimě jsou vrcholky pokryty sněhem a teplota přes den má příjemných 20 stupňů, v noci padá průměrně k 5 stupňům celsia.

Co si zde prohlédnete?
Dante’s view vyhlídkové místo na celé údolí (40 km od Furnace Creek). Písečné duny uvidíte na několika místech. Furnace Creek hlavní návštěvnické centrum. Badwater Basin nejníže položené místo Severní Ameriky (50 km od Furnace Creek).Zbytky měst, které zbyly v souvislosti s těžbou nerostných surovin.

Národní park Death Valley; Zdroj: nps.gov/index.htm

Jestli nechcete přijít o nejstarší národní park světa Yellowstone, tak si popojeďte o „pár mil“ dál do státu Wioming, nejlépe po návštěvě NP Bryce Canyon. Odtud je to asi 580 mil (8 hodin cesty autem).

NP Yellowstone

První, tedy nejstarší národní park na světě byl založen už v roce 1872. I když každý rok navštíví park několik miliónů lidi, stále zůstává velká část krajiny divoká (až 9000 km čtverečních). Odtud budete mít nádherné fotky gejzíru Old Faithful a celkově pořádné divočiny.

NP Yellowstone; Zdroj: meiers.de

Mohlo by vás zajímat...

  • Do všech národních parků za jednu cenu

    Přinášíme pár tipů, které je dobré před cestou po USA vědět, a to hlavně pokud budete chtít cestovat po národních parcích. Pro někoho je vhodné individuální cestování a někdo využije cestovní kancelář.
  • Las Vegas nikdy nespí

    Ideálním zpestřením při cestě po západu USA je město hazardu a zábavy Las Vegas. Zážitek to bude určitě a možná se sem budete i rádi vracet.
  • Gran Canaria a její písečné duny

    Jeden z nejvíce navštěvovaných Kanárských ostrovů. Najdete tu dlouhé písečné pláže, několik nákupních center, hotely gay friendly, ale i úplný opak v divokém vnitrozemí.